Asztalos faanyagok
Asztalos faanyagok közé azokat a faanyagokat soroljuk, melyeket minőségűk, feldolgozhatóságuk és esztéteikai szépségük miatt szívesen felhasználjuk különböző külső és belsőépítészeti munkáink legyártásához. Az asztalos faanyagok napjaingban inkább a deszkákra és pallókra, valamint egyes esetekben gerendákra vonatkoznak, de ide tartozhat még a furnér is.
Ezeket a faanyagokat az asztalos szakma használja, erre a feladatra építőipari fűrészáruk nem alkalmasak.
Nagy általánosságban az asztalosok az alábbi faanyagokat használják részben előszeretettel, részben padig megrendelőik igénye alapján.
Ezek a faanyagok a következők:
- borovi fenyő fűrészáru
- lucfenyő fűrészáru
- tölgy fűrészáru
- bükk fűrészáru
Szárított faanyag
Az asztalos faanyagok kezdetben vizesek, hiszen a rönk felfűrészelése után még a fa vizet tartalmaz. Ezek a deszkák, pallók fűrészelés után manapság bekerülnek egy szárítókamrába, ahol elérik a 10% körüli nedvességtartalmat, a fában lévő víz nagyrészét elveszíti, így asztalos felhasználásra már alkalmas lesz.
A felfűrészelt faanyagok 60-70% nedvességtartalomról kerülnek leszárításra, fokozatosan 10%-ra, és ha a szárítás jól sikerül akkor a fűrészáru mentesül az alábbi hibáktól:
- görbülés
- vetemedés
- repedés
- feszültségek hiánya
- kérgesedés
Asztalos minőségű faanyag
Az asztalosok által elsősorban keresett fa, az asztalos minőségű faanyag. Ebből a minőségből lehet kiemelkedően szép bútorokat, ajtókat és ablakokat gyártani. Asztalos szempontból fontos ez a minőség, mert a megrendelők elvárása - jogosan ugyan - magas. Ezért ennek a szakmának alapvatő fontossága a faanyag ismerete, a faanyagok hibái, tulajdonságai. Megmunkálási szempontból érdemes széleskörű ismerettel rendelkezni, mert a mai modern segédanyagok széleskörű felhasználást tesznek lehetővé, ezért sok a pozitív tulajdonság, de van sajnos negatív tulajdonság is. Ezért kell a széleskörű tapasztalat és faanyag ismeret.